Co zrobić, aby kwiaty cięte dłużej utrzymały się w wazonie?
Niestety takie kwiaty mają ten minus, że szybko blakną i więdną. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym przedłużymy życie naszej ozdobie i będziemy mogli dłużej cieszyć się naszymi bukietami.
1) Przede wszystkim pamiętajmy, aby jeszcze przed włożeniem kwiatów do wody dokładnie oczyścić dolną część łodygi z liści oraz ściąć ją, najlepiej po mocnym skosie, aby zwiększyć powierzchnię, która pobiera wodę. Dzięki temu zabiegowi kwiaty postoją dłużej.
2) Gdy już włożymy kwiaty do wazonu, nie zapominajmy o nich zupełnie. Codziennie należy wymieniać wodę na świeżą, za każdym razem przepłukując wazon.
3) Kwiaty, które wydzielają sok mleczny (gazanie, maki, wilczomlecze), przed wstawieniem do wazonu warto na chwilę zanurzyć w gorącej wodzie (najprościej do wąskiego naczynia wlać wrzątek i zanurzyć obcięte łodygi). W przeciwnym razie sok stężeje na przecięciu łodygi i utworzy nieprzepuszczalną warstwę. Do kwiatów długo stojących w wazonie zalicza się: astry, mieczyki, gazanie, margerytki, lilie, goździki, piwonie.
Również w sprzedaży są odżywki do kwiatów ciętych przedłużające ich trwałość. Nie ustawiajmy wazonu z kwiatami na słońcu, ponieważ wysoka temperatura powoduje szybsze więdnięcie roślin.

You Might Also Like